Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Turba Yosunu

Turba yosunu genel olarak kuzey yarımkürede yetişen ama uygun koşullar altında tüm dünyada rahatlıkla bulunabilen bir kara yosunu çeşididir. Genel olarak sphagnum ile karıştırılsa da aslında görsellik açısından bile pek fazla benzememektedir. Görünüm itibari ile sanki incecik bir çim saha örtüsü gibidir. Boyları genelde 5-6 mm’yi geçmeyen kök boyu da bu civarda olan suyu çok seven bir bitki türüdür.

Turba yosunu nedir sorusuna verilebilecek en kısa ve net yanıt iri gövdeli ve seyrek dallı kara yosunu çeşidi ifadesi olacaktır. Temel özellikleri arasında gövdesinde oldukça fazla su tutması ve güneşten fazla hoşlanmaması ama ışık altında da yaşayabilmesi sayılabilmektedir.

Eski zamanlardan beri bilinen ve çeşitli kullanım alanları olan bir bitkidir. En yaygın kullanım alanı ise yapay çiçek sektöründe kurutulmuş formdaki kullanımıdır. Genel olarak doğadan toplayıp saksıda yetiştirme ya da toplayıp kurutma şeklinde temin edilmektedir. Güncel fanus içi uygulamalarda da kendine yer bulan bu tür giderek artan talep karşısında ticari olarak da üretilmeye başlanmıştır. Ticarete dönüşmenin de etkisiyle bulunabilen üç ayrı formu vardır. Saksıda canlı halde, kurutulmuş olarak ve şoklanmış şeklinde bu grupları sıralamak mümkündür. Kuruduğunda ya da şoklandığında estetik açıdan büyük sayılabilecek görüntü çirkinliği yaşamadığı için daha ucuz da olması nedeniyle en çok tercih edilen formu kuru olandır.

Çok tüketilmesine karşın daha çok toptan olarak çiçekçilere pazarlanan bu ürünü hobilerinde çeşitli maksatlarla arayan insanlar bazen temin problemi çekmektedir. Esasında yakınlarında turbalık alan bulunan kişiler doğadan da turba yosunu ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilmektedir. Ancak günümüz şehir insanı için pek de kolay olmayan bu yöntem yerini ticari satın almaya bırakmak mecburiyetinde kalmaktadır. Bu manada turba yosunu satış mecraları olarak sayılabilecek mağaza da yok denecek kadar az olduğu için en pratik yol internet sitelerine başvurmaktır. Bu noktada teraryumal.com rahatlıkla ihtiyacınıza cevap vermekte ve ekonomik alternatifleri ile rakiplerinden sıyrılmaktadır. Fiyat fayda anlamında optimum seviyeyi yakalamaya çalışan fiyat politikasıyla arayışınıza derman olmakla kalmayıp alternatif ürünler ile de tasarımlarınıza ışık tutacaktır.

Turba yosunu hem zarif görünüşü hem de doğal his vermesi nedeniyle vazgeçilmez bir yapay çiçek malzemesidir. Böyle kalmaya devam edecek gibi de görülmektedir.