Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Teraryum Yapımı

Teraryum yapımı bu hobiye gönül vermiş tüm insanlar tarafından tüm ayrıntılarıyla öğrenilmek istenmektedir. Teknik anlamda bakıldığında bazı ayrıntıları bulunsa da kimseyi korkutmadan rahatlıkla söyleyebiliriz ki kolaydır.

İşin inceliklerine inmek gerekirse önce biyolojik açıdan konuya yaklaşılmalıdır. İşin aynı zamanda ortaya çıkış vesilesi de olan fanus içinde çiçek yetiştirme kavramı bize tasarımımızın biyolojik gerekliliklerini anlatacaktır. Esas olarak yapmak istediğimiz evin dışındaki ortamın taklit edilmesidir.

Herkes tarafından malum olan tabiatta gözlemlenen buharlaşma ve yağış olarak yeryüzü ve gökyüzü arasında hareket eden nem olgusunu anlamak teraryum yapmak işine soyunmuş bir insanın yapması gereken ilk çalışma olmalıdır.

Bildiğiniz gibi herhangi bir kabın ağzının açık olması durumunda nem kaçacak ve kapalı olması durumunda da nem kabın içinde kalacaktır. İşte bu yüzden teraryumlar açık ve kapalı teraryum şeklinde iki ana gruba ayrılırlar. Burada vereceğimiz fanus kararı seçimine göre tasarım oluşmaya başlayacaktır. Verdiğimiz bu karar çalışmamızın içinde kullanılacak bitkilerin ve karakteristik ihtiyaçlarının belirlenmesini sağlayacaktır. Teraryum yapımı açık ve kapalı ayrımı yapılıp bitkiler belirlendikten sonra ikisi de aynı adımları takip ederek yapılır.


Teraryum Nasıl Yapılır

Teraryum nasıl yapılır sorusuna makalenin giriş kısmında anlattığımız fanus seçimi konusu aşanlar için adım adım yanıt vermeye çalışacağız.

1- Hayal kurarak başlanmalıdır. Yapacağınız çalışmanın nasıl bir bahçeni taklidi olacağı düşünülmelidir.

2-Teraryumun altına fazla suyu drene etmek için drenaj malzemelerinden faydalanılması gerekmektedir.

3- Bitkilerin iz düşümüne denk gelen alanlar toprakla beslenmelidir ve biyolojik unsurlar yerlerine dikilmelidir.

4- Toprak tesviye edilmeli yani farklı yüksekliğe sahip alanlar toprak vesilesiyle belirlenmelidir.

5-Toprak yüzeyi yosun, ağaç kabuğu gibi malzemelerle kaplanmalıdır.

6- Objeler yerleştirilerek tasarım bütünlüğü sağlanmalıdır.

Teraryum yapılışı bu adımlardan oluşmaktadır. Terrarium nasıl yapılır ya da teraryum nasıl hazırlanır gibi sorularınıza faydalı olacağını düşündüğümüz teraryum yapımı videosunun izlenmesi tavsiye edilmektedir. Bildiğiniz gibi uygulamalı işleri öğrenmenin en etkili yolu tecrübe etmek ve ondan önce de yapan birini izlemektir.

Teraryum yapımı işine gönül veren herkesi bu genel bilgileri edindikten sonra küçük de olsa bir pratik yapması faydalı olacaktır.