Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Teraryum Sulama

Teraryum sulama Amerika’nın yeniden keşfi gibi bir konu değildir. Çünkü sulanan canlı gurubu hepimizin uzun yıllardır saksıda yetiştirdiği bitkilerdir. Hacimsel olarak tamamen açık olmadıkları için elbette kendine has teknik detayları da vardır. Bakmaya doyulamayan görsel şölenin uzun yıllar yaşama tutunması için ayrıntıları bilmek hepimize fayda sağlayacaktır. Tabi bu noktada terrarium nasıl sulanır demeden önce temel mantığıyla çiçek sulama nasıl olmalı konusu aydınlatılmalıdır.

Sağlıklı bir salon bitkisi için olmazsa olmaz yaşam gereksinimleri; besin, su, ısı ve ışıktır. Bunlar ne az ne de fazla kullanılmalıdır. Doğru miktar verildiğinde canlılık artacak, aksi durumda ölümler meydana gelecektir. Bu esaslar temel konular olup teraryumların içinde de küçük farklar dışında aynıdır. Doğru ölçünün bağlı olduğu kriterler ise teraryum sulama yönünden şu şekildedir.

  • Teraryumun açık ya da kapalı oluşu
  • İçinde yaşayan bitkilerin karakter özellikleri
  • Tabanda su tutucu malzemenin olup olmayışı
  • Yaşam ortamın sıcaklık ve nem durumu
  • Direk alınan güneş ışığının var olup olmaması

Bu parametreleri sadece sayıp geçmek elbette bir işe yaramayacaktır.


Kısaca detaylarına girersek; kapalı fanusların kendi içinde sus döngüsü olduğu için 6-7 ayda bir sulanmaları kâfidir. Açık camlarda ise su kaybını hesaba katarak daha fazla sulama yapılması gereklidir. Bitkilerin çeşitleri de çok önemlidir. Örneğin sedum ile sukulent çeşitlerinin sıvı gereksinimleri farklı olacaktır. Buna dikkat ederek miktar ayarlaması yapılmalıdır. Tabanda ponza gibi su tutan malzeme kullanılmışsa sıklık ve miktar ayarlaması daha kolay yapılabilecektir. Mekân sıcaklığı ise buharlaşmaya etki ettiğinden dikkate alınmalıdır. Daha sıcak mekânlarda daha fazla, daha az sıcak mekânlarda ise daha az sıvı takviyesi doğru bir planlamadır. Güneş ışığı da kriterler arasında olup direk alınması durumunda terlemeyi arttırıcı bir özelliği vardır. Bu anlamda kabın durduğu mekanın ışık alış şekli de hesaplamaya dâhil edilmelidir. Yine bu noktaya geldiğimizde çiçeklerinizin direk ışık almasının her zaman sağlıklı olmayacağını bilmenizde yarar vardır. Doğal yaşamında bazı canlılar gür ağaçlarla örtülü gölge orman altı mekânlarda yaşamaktadır. Bu genetikteki bitkiyi alıp iyi büyüsün diye güneşin çatına koymak istenmeyen sonuçlar doğmasını kaçınılmaz kılacaktır.

Teraryum sulama konusunun genel çerçevesi bu şekilde olup, uygulama esnasında kolaylık sağlaması açısından teraryum sulama kabı ürününden de faydalanmanız mümkündür.