Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Teraryum Sanatı

Teraryum sanatı çevrede örneklerini sıkça görmeye başlamamızın ardından tarihsel olarak da merak konusu olmuştur. Öncelerine bakıldığında hiç de bugünkülere benzemeyen bu objeler zaman içinde hayli farklılaşmıştır. Ataları teneke kapaklı kavanoz içindeki eğrelti otları şeklindedir. Daha sonra gelişimini sürüngenlerin işin içine girmesi ile devam ettirmiştir. Şu an hala hayvan yaşayan türleri görülse de çiçekli olanları en revaçta gruptur.

20. yüzyılda teraryum sanatı hayli büyük gelişme kat etmiştir. Artan ticari talep konuyla ilgili ciddi tasarımcılar ortaya çıkarmıştır. En profesyonel teraryum tasarımcıları da genellikle peyzaj mimarları arasından çıkmaktadır. Hem fakültede aldıkları bahçe tasarım eğitimi hem de botanikle ilgili bildikleri teknikler ışığında profesyonel işler çıkarmaktalardır. Tabi eğitim sırasında yapılan peyzaj maketleri de minyatür bahçe tasarımlarına atıflar içerdiği için geçmişten gelen bir yatkınlık oluşturmaktadır.

Dünyada görülen örneklerin çoğu kapalı sistem tercih edilerek yapılmaktadır. Takdir edileceği gibi de açık sistemlerdeki kadar geniş çalışma alanı olmadığından estetik yönden daha verimsiz görüntüler doğmaktadır. Ülkemizde ise yarı açık yapıda mükemmel ürünler yapılmaktadır. Sanatçıların çıkardığı işler hayli dikkat çekmektedir. Özellikle teraryum tasarımcısı olarak hayli ün yapmış olan peyzaj mimarı Umur KILIÇ tasarımları ile dünya çapında beğeni toplamaktadır. Tasarımcı perakende satış ürünü olarak pek sık göremediğimiz çalışmalarını haftalar süren tasarlama ve üretim süreçlerinin ardından ortaya çıkarmaktadır. Daha ziyade özel ilgililer arasında ve müzayedelerde rastlanan eserler yüksek bedellerle talep görmektedir. İlerleyen zamanlarda teraryumal.com için daha ekonomik bir seri yapacağı da sanat çevreleri arasında konuşulmaktadır.

Bir sanat gözüyle değerlendirildiğinde ölçekli yapılması, bir kompozisyonu anlatması, adeta harfler kullanılmadan bir şeyleri anlatabilmesi beklenmektedir. Ancak ticari baskı ve talepler günümüz teraryumlarını sanattan uzak hediyelik eşyalara dönüştürmüştür. İçinde kocaman yapma bebekler olan bebek hediyeleri, orantısız büyüklükte bitkilerin olduğu sevgililer için planlanmış ürünler de sanatsal için yapılması gereken bu işin geleceğini karartmaktadır. Konu sanat olmaktan çıkıp, buket çiçek yerine verilen hediyelik ürünlere dönmektedir. Bu alana gönül veren insanların ortak çalışmaları ile zaman içinde bu durumun tersine dönmesi ortak arzumuzdur.

Teraryum sanatı en sıra dışı ve güncel akım olarak tarih sahnesinden uzun süre silinmeyecek gibi duran, mühim bir alandır.