Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Teraryum Nedir?

Teraryum nedir diye sorgulama yapan insanların sayısı giderek artmaktadır. Bu durum ise bu işe çok önceden gönül vermiş insanlar için bir çocuk büyütmek gibi mutluluk verici olmaktadır. Ümit bağladığımız, hayalini kurduğumuz günler artık çok uzak değildir. Masalsı anlatımı bir kenara bırakacak olursak, kısaca teraryum fanus gibi yarı açık ve kapalı ortamların içinde bitki yetiştirilmesi sonucu ortaya çıkan objenin adıdır.

1800’lü yıllarda Britanya’da bir tesadüf eseri ilk örneği yapılmıştır. Bir bilim adamının cam bir kabın içinde farklı amaçlı bir deney için bıraktığı toprakta çimlenmenin daha güzel seyrettiğinin fark etmesiyle hikâye başlamıştır. Araştırmalarına devam eden Dr. Nathaniel Ward bu kap açılana kadar dışarıdan hiçbir ilaveye gerek kalmadan bu canlılığın sürdüğünü de keşfedince iyice heyecanlanıp çok farklı deneyler yapmıştır. Netice olarak tüm denemeler olumlu sonuç vermiş, kapalı kavanozda canlılık kendi halinde akıp gitmiştir.


Terrarium nedir sorusunun cevabını o yıllarda veren doktora göre kapalı sistem dünyadaki su döngüsünü taklit etmektedir. Isı kabiliyetiyle sürekli olarak buharlaşma ve yoğunlaşma eylemlerini sergileyen su bitkiler için de mükemmel bir hacim oluşturmaktadır. Konunun bilimdeki karşılığı bu şekildedir. Tabi günümüzde teraryum nedir diye soracak olursanız konu bambaşka yerler gelmiştir.

Günümüz insanı bu bilimsel gerçeği, farklı birçok konuda da olduğu gibi çok zaman sonra gerçek hayata taşımayı başarmıştır. Tekniği bozmadan üretilmeye başlanan ilk örnekler zamanla ticari amaçlarla değişim geçirmiştir. Kavanozlar meyve şekilli cam kaplara dönüşmüş, türlü dekoratif unsur çiçeklerin yanında yer almış ve hatta taşı toprağı bile özel yapılır hale gelmiştir. Kısacası 2000’li yılların insanları için teraryum ne demek sorusunun yanıtı hediyelik eşya olacaktır.

Tabi atlamamak gerekir ki doktorun ilk deneyindeki eğrelti otları da yerini cezbedici ve o oranda pahalı bitkilere bırakmıştır. Muhtemelen bakım kolaylığı sebebiyle temelde işin tekniğine pek de uygun olmayan kaktüs gibi türler tercih edilir olmuştur.

Ortaya çıkan işler o kadar rağbet görmektedir ki her yeni gün farklı tasarımcılar ve firmalar konuya dâhil olmaktadır. İşin ekonomik boyutu şimdiden klasik bir ürün olan kesme çiçekçiliğin yani buket kavramının cirosunun yarısına ulaşmıştır. Temalı ürünler ile özel günlerin revaçta hediyesi konumuna gelmeyi başardıkları da söylenebilmektedir.

Özetleyecek olursak, biri size gelip teraryum nedir derse modern zamanın çiçeği demeniz doğru olacaktır.