Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Teraryum Nasıl Sulanır?

Teraryum nasıl sulanır konusu bu günlerde hızla yayılan camda çiçek kültürü ile beraber birçok insan tarafından merak edilir duruma gelmiştir. O görsel güzellik hiç bozulmadan sonsuza kadar kalsın istenmektedir. Bu bağlamda tüm biyolojik ihtiyaçlar karşılanmaya çalışılmaktadır. Aslında saksı çiçekleri ile benzer gereksinimleri olduğundan çok zorluk çekilmemektedir. Zaten laboratuvarda yetiştirilmiş özel bir güruhtan oluşmayan doğal bitki türlerini içermektedir. Tabi diğer taraftan nüfusun ciddi kısmının apartmanlarda ikamet ettiği düşünüldüğünde ziraat konularında bilgi eksikliği olduğu da bilinen bir gerçektir. Bu sebeple teraryum bakımı ile ilgili bilgi edinmek faydalıdır. Bu yazıda genel bilgilere değinilmeden, sadece teraryum nasıl sulanır konusunun inceliklerine yer verilecektir. Eklenecek sıvı miktarı ve sulamanın tekniği konuları açıklanmaya çalışılacaktır.

Öncelikle bilinmelidir ki sulama değişken kriterlere tabi bir konu olduğundan, genel bilgiler ile anlatımı mümkün değildir. Bitki çeşidi, sistemin yani kabın şekli, ortam sıcaklığı gibi kıstasların tamamı konuyu etkileyen faktörler arasındadır.


Bu etkenlere yaklaşımlarımız şu şekilde olmalıdır.

1-Suyun miktarından başlayacak olursak, su ihtiyacı evvela bitkinin türüne göre belirlenmelidir. Bir sukulent ile bir orkidenin sulama ihtiyaçları farklıdır. Hatta tasarım aşamasında da bu dikkate alınması gereken bir konudur. Az ve çok sıvıya ihtiyaç duyan çiçeklerin bir arada orta değerde sulanması imkânsızdır. Biri kuru kalırken diğeri çürüyebilecektir. Bu manada yeşil canlılar birbiri ile uyumlu olmalı ve kaktüs gibi bitkilere bambu gibi bitkilere göre daha az su ilave edilmelidir.

2-Yine aynı mantıkla açık sistem ve kapalı sistemlerde de durum farklılık göstermektedir. Tamamen kapalı kavanoz gibi kaplarda su ihtiyacı yok gibidir. 6 ayda bir gibi eklenecek su yeterli olacaktır. Açık fanuslar gibi hacimlerde ise buharlaşma söz konusu olduğundan 2-4 haftada bir takviye gerekmektedir.

3- Ortamın ısısı kapalı durumlar için önemsizken, açık yapılarda suyun gaz fazına geçmesini hızlandırmaktadır. Yani sıcak yerlerde daha sık sulama işlemi uygun olacaktır.

Teknik itibariyle de tüm yeşil canlılarda olduğu gibi doğrudan köke zerk yapılmalıdır. Hem objelerin dağılmaması hem de faydalı kullanım için doğru yaklaşım bu şekildedir. Bu işlem şırınga ya da teraryum sulama kabı ile yapılabilmektedir.

Teraryum nasıl sulanır sorusuna yanıt vermeye çalıştığımız bu yazımız eğer ki sizi tatmin etmediyse, aklınızdaki sorular için ana sayfamızdaki canlı destek panelinden ücretsiz yardım almanız da mümkündür.