Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Teraryum Çiçek Bakımı

Teraryum çiçek bakımı aslında bilinmeyen bilgilerle dolu bir başlık değildir. Herkesçe malum temel bakım bilgilerinin fanuslardaki kapalı hacimler de dikkate alınarak yeniden okunmasıdır. Zaten bakım konusu aslında doğal hayatını sürdüren canlıları doğada değil de evimizde yaşatma isteğimizden doğmuştur. Hani kuşu altın kafese koymuşlar da o yine vatan demiş denir ya bu da öğle bir durumdur. Bizler kocaman meyve şekilli afili camların içine onları koysak da onlar yine menşei olan yerlerdeki koşulları istemektelerdir. Fanus çiçek bakımı konusuna girmeden önce temel bakım bilgilerini irdeleyerek konuya başlamak faydalı olacaktır.

Teraryum çiçek bakımı konusunda da genel canlı isteklerinin ayarlanması esastır. Sonuç olarak hepimizin gayet net bildiği bu ihtiyaçlar konu doğru ayarlama yapmaya gelince kafa karıştırmaktadır. İlkokula giden bir çocuğa bile soracak olsanız bitkinin yaşam koşulu ihtiyaçlarını rahatlıkla sayabilecektir. Besin, su, güneş diye saymak kolaydır. Fakat herkesin istemesine karşın evinde yeşil doku yetiştiremediği de bir gerçektir.

Teraryum bitkileri bakımı için yapılması ve yapılmaması gereken maddeler şu şekildedir.

  • Cam kabınız içinde yaşayan canlı dokunun tür özelliklerine uygun miktarda güneş alan bir yere konulmalı ve kesinlikle sürekli yeri değiştirilmemelidir.
  • Mümkün oldukça el ile temasında kaçınılmalıdır. El temasının neden olduğu hareket hassas bitki köklerinin kopmasına sebep olabilmektedir. Unutulmamalı ki köklerde gözle görülen damarlardan çok daha küçük kılcal kısımlar emilimi sağlamaktadır.
  • Eğer tasarımcınız imalat aşamasında kullanmamışsa mutlaka görüntüyü bozmayacak bir yerlere aktif karbon konulmalıdır. Bu şekilde küf ve kokunun da önüne geçmeniz mümkündür.
  • Sonsuza kadar büyüme programlı türlerin topraktaki bazı maddeleri çözünmeden tüketemeyeceği, bazı gerekli elementlerin de topraktan emilebilir hale gelmesinin tüketim ile orantısız hızda olabileceği dikkate alınmalıdır. Yani toprakta besin olsa da çiçeğiniz besin eksikliğinden sağlığını kaybedebilecektir. Bunun önüne geçmek için teraryum besini takviyesi gerekli sıklıkta yapılmalıdır.
  • Unutmayalım ki terrarium çiçek diye özel bir bitki kümesi yoktur. Doğal netice olarak su ihtiyaçları da diğer kriterler gibi bitkinin karakter özelliklerine bağlıdır. Milyonlarca bitkiyi burada işlemek tabi ki mümkün değildir. Bu sebeple tasarımınızdaki unsurları adı ile aratıp su verme sıklığınızı da buna göre ayarlayabilirsiniz.
  • Yapılan hataların biri de suyu kaba gelişigüzel boca etmektir. Sıvı ilavesi her zaman bitki köklerine yapılmalıdır. Zorluk yaşıyorsanız Teraryumal markalı teraryum sulama kabı size faydalı olabilecektir.

Teraryum çiçek bakımı ana esasları bu şekilde olup, detaylara takılmadan canlınızın keyfini sürmeniz için gereken her şey makaledeki kadardır.