Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Teraryum Besini

Teraryum besini çiçek teraryum kültürünün yayılmasıyla hayatımıza girmiş bir ihtiyaçtır. Çoğu zaman dokunmaya kıyamadığımız, gerçekten kıymetli saydığımız bu objelerin içindeki canlı unsurların ölmesi hepimizin canını sıkmaktadır. Bu konuda temel olarak da olsa canlıların gereksinimleri ve neden uzun süre yaşayamadıklarına değinmek faydalı olacaktır.

Öncelikle açıklamak gerekir ki nerede yaşamasını istersek isteyelim her çiçeğin kendine has doğal yaşam koşulları bulunmaktadır. Bu koşulları sağlamanın en basit yolu onu doğadaki özgün yerinde bırakmaktır. Olmadı değil mi? Onları her gün görebileceğimiz ev ve işyerlerimizde yaşatmak fikriyle kabul ediyorum ki bu durum uyuşmamıştır. O halde; doğanın aynısı taklit edilmelidir. Nem, ısı, ışık, toprak tekstürü ve besin bunların başlıca olanlarıdır. Bu yazıda, konumuzun dışı olması nedeniyle besin harici konulardan bahsedilmeyecektir.

Teraryum besini kapalı ortam besin ihtiyacı konusunda devreye girmektedir. Toprak ya da torfun miktarı her ne olursa olsun doğal hayatta olduğu gibi üzerine ilave gelmeyeceği için bir zaman sonra içindeki besleyici maddeler bitecektir. Bitmese bile eriyip bitkinin yararlanabileceği forma geçemeyecektir. Bu anlamda dışardan teraryum gübresi ilavesi şarttır. Bunun çeşidi ve özelliklerine gelecek olursak aslında bir standardı yoktur. Çünkü camın içindeki dünyada yaşayabilecek camlı alternatifleri sınırsız, bunların ihtiyaçları da birbirinden farklıdır. Genel olarak kaktüs ve sukulent tarzı yaşam unsurları tercih edildiğinden genelleme yapacak olursak kaktüs besini bu işin doğru seçeneğidir. Her ne kadar bu ürün tüm bitkilere yarar sağlasa da en doğru biyolojik fayda doğru çiçeğe doğru besin şeklinde elde edilebilmektedir. Yani içeriğe göre farklı ürünler de gerekebilmektedir. Örnek vermek gerekirse beyaz orkide barındıran bir vazoya orkide besini, bonsai içeren bir kompozisyona bonsai besini vermek daha arzu edilen sonuçlar doğuracaktır. Her gübrede temel olarak azot, fosfor, potasyum değişmeyen üç element olarak bulunmaktadır. Ancak ihtiyaca göre oranlar ve ilave elementler değişmektedir. Özetlemek gerekirse, her gübre fayda sağlar ama doğru gübre daha faydalıdır.

Teraryum besini eksikliğinde doğacak sonuçlarla kıyaslandığında oldukça ekonomiktir. Alışveriş listenize eklemeniz sizi daha uzun süre mutlu edecek sonuçlar doğuracaktır.