Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Sukulent Teraryum Yapımı

Sukulent teraryum yapımı konuya ilgi duyan insanların özellikle merak ettikleri bir başlıktır. Yalın halleriyle de mükemmel duran bu bitki grubu camın içinde de ayrı bir havaya bürünmektedir. Anlatmaya başlamadan söyleyelim, genel bilinen örneklerden tek farkı bitkisel içeriğin tamamen sukulentlerden oluşmasıdır. Bunun haricinde özel bir nitelik barındırmamaktalardır. İmalat aşamaları ise kaktüs teraryum yapımı ile tek adım hariç birebir aynıdır. Tahmin etmesi gayet basit olacağı üzere o adımda bitkinin seçilmesidir.

Kafaları karıştıran bir konu da teraryumlu olan versiyon ve sukulent aranjman yapımı konuların aynı olup olmadığıdır. Farklı olduklarını rahatlıkla söylemek mümkündür. Biri fanus içinde çalışılır iken diğerinin altlığı kütük gibi objelerdir. Tabi kullanılan kap dışında imalat aşamaları da birazdan sayacağımız gibi birebir aynıdır.

Genel hatlarıyla yeni başlayanlar için sukulent teraryum yapımı aşamaları ve genel bilgiler şu şekildedir.

  • Öncelikle kabı seçerek işe başlanmalıdır. Bu konu zevke bağlı olmakla beraber, tamamen kapalı kavanoz gibi unsurlar asla tercih edilmemelidir. Biyolojik yapı olarak bunlar canlıya yaşam şansı tanımayacaktır.
  • Kabın altında drenaj katmanı bulunması gereklidir. Diplerinde su göllenmesi bu grup için ölüm demektir.
  • Tercih edilen toprak süzek olmalıdır. Yani kökler su içinde kalmamalıdır. Çünkü bu güruh suyu sevmez. Sıcak ve kurak iklimlere uygun genetik yapıda yaratılmışlardır.
  • Drenaj üzerine her tasarımda olduğu gibi aktif karbon ilavesi gereklidir.
  • Ardından bitkiler dikilerek torfun tesviyesi sağlanmalıdır.
  • Son aşama en zevkli olandır. Bu kısımda keyfinize uygun dekorasyon unsurları ilave edilerek imalatınıza son şeklini verebilirsiniz.

Sayılan temel bilgilerden sonra onca emek harcadığımız eserin uzun ömürlü olması için yapılması gerekenlerden de bahsetmek gereklidir. Doğada yaşadıkları yer etli yapraklarından da anlaşılacağı üzere arada bir yağmur suyu alan ve genelde kurak olan yerlerdir. Canlı suya arada bir ulaşabildiği için gerekli yaşamsal sıvıyı yapraklarında saklamaktadır. Zar zor ulaştığı yaşamsal maddeyi kaybetmemek içinde mum gibi bir maddeyle bu deposunu kaplamıştır. Bize estetik görünen parlak yapısını bu nedenle kazanmıştır. Dolayısıyla bunlara çok seyrek su vermek doğru olacaktır. Köklerine kadar su birikmesine asla müsaade edilmemelidir. Ayrıca mümkün oldukça direk güneş ışığı alması da sağlığına epeyce olumlu etki yapacaktır.

Sukulent teraryum yapımı aşamaları ve haklarındaki genel bilgiler bu şekilde olup, eğer kafanıza takılan farklı bir konu varsa 0850 346 96 41 numaralı telefonumuzdan bize ulaşıp ücretsiz destek almanızda size faydalı olacaktır.