Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Sukulent Teraryum

Sukulent teraryum dikensiz kaktüs diye bilinen dikeni bazen olmayıp bazen de çok küçük olan sukulent grubu bitkilerden oluşan bir üründür. İnsanlar tarafından birçok sebeple tercih konusu olan bu bitkilerin fanus içinde hayat bulmuş halleri de oldukça beğeni toplamaktadır. Tercih sebepleri arasında hayata sımsıkı tutunmaları yani dayanıklı olmaları, az su istemeleri, yok denecek kadar az bakım gerektirmeleri sıralanabilmektedir. Öte yandan camın içindeki sınırlı alanda çok hızlı büyüyüp o daracık hacmi kaplamamaları da onlara artı puan katan diğer bir konudur.

Fiyat konusunda da ekonomik olan bir bitki grubu olup ülkemizde yerli ve ithal olanlarına hemen hemen her yerde rastlamak mümkündür. 5,5 cm saksı çapından başlayıp boyuna ve türüne göre fiyatları değişse de fiyat fayda muhasebesi ile alıcısını üzmemektedir. Nedendir bilinmez yerli olanı değil de ithal geleni daha çok rağbet görmektedir.

Her anlamda artıları çok olan bu canlı grubunu içeren sukulent teraryum tasarımları da piyasaya ilk girdiği günden beri revaçta bir teraryum tipidir. Aslında her tasarım şekline bu bitkilerden koyarak bu ismi vermek mümkündür. Fakat sadece bunları içeren objesi yok denecek kadar az ürünlere bu ismi vermek daha doğru olacaktır. Zaten her zaman cam olan bir kapta imal edilmemektedirler. Kütük ve ahşap gibi unsurlarla da iyi bir ikili olup bu ismi alabilmektedirler.

Bu tarz teraryumlarda farklı süs unsurları ile birlikte yani belli bir kompozisyon oluşturmadan sıkça kullanılırlar. İlave olarak sadece birkaç süs malzemesi ile birlikte tasarlanmaktadırlar. Bunlar saman rafya, kendir halat, boncuk zincir gibi sadece dekor etkisi verip anlam içermeyen objelerdir.

Bakım konusunda da oldukça tatminkârdırlar. Mevsim ve ortam koşullarına bağlı olarak iki ya da üç haftada bir su vermek yeterli olacaktır. Tüm yeşil grupta olduğu gibi mekânın iyi havalanması ve nem dengesinin uygun hale getirilmesi de olumlu olacaktır. Daha gürbüz bir görüntü elde etmek istiyor iseniz çiçek besinlerinden de faydalanmanız mümkündür.

Sukulent teraryum her zaman asil ve yüz güldüren bir hediye olarak alımızın bir kenarında durmalıdır.