Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Sukulent Nedir?

Sukulent nedir sorusu özellikle de adını ilk kez duyan insanlar için merak uyandırmaktadır. Kelime anlamı olarak suyu olan demektir. Ayrıca sıklıkla kaktüslerle sanılmaktalardır. Kaktüsü duymayan ve görünce tanımayan insan hemen hemen yok gibidir. Fakat aslında çoğu bireyin karıştırdığı konu da burada başlamaktadır. İkisi genellikle bilmeyen insanlar tarafından ayırt edilememektedir. En basit tanımlamayla sukulent için dikensiz kaktüs denmektedir. Bu tanımlama çok yanlış sayılmamakla birlikte tamamen doğru da değildir.

Her iki türün de Cactaceae familyasından geldikleri doğrudur. Ortak birçok özellikleri de bulunmaktadır. Ancak diken dışında ayrıldıkları başka konular da bulunmaktadır. Bu yazıda iki grup benzer ve farklı özellikleri ile mukayese edilip sukulentler daha derinlemesine anlatılmaya çalışılacaktır. En nihayetinde sukulent nedir sorusu kapsamlı bir cevap bulmuş olacaktır.

İki çeşit arasındaki en büyük fark gövde ve yapraklarda kendini göstermektedir. Kaktüslerin etli gövdeleri bulunurken sukulentler de gövde yaprakların arasında görünmeyecek kadar küçük kalmıştır. Kaktüslerin yaprakları bulunmamaktadır. Yaprak ve gövdenin birleşmesinden oluşmuş özel bir yapıları bulunmaktadır. Sukulentlerin ise dikensiz ve etli yaprakları bulunmakta olup gövdeleri görünmemektedir.


Aynı familyadan gelmekte olsalar bile farklı cinslerdir. Yani şeklen benzer olsalar bile, biri diğerinin değişikliğe uğramış hali değildir.

Dikenli olan güruh çok daha dayanıklı iken sukulentciklerimiz maalesef daha dayanıksız canlılardır.

Sulama istekleri ise tamamen aynıdır. 3-4 haftada bir sulanması genelde kâfidir. Fazla verilen su ikisinde de ölüme yol açmaktadır.

Üretim şekilleri de tamamen aynıdır. Kesilen bir uzvun kurutulup, dikilmesiyle çoğaltılmaktalardır. Yeri gelmişken söylemekte yarar var ki, örneğin kestiğiniz bir yaprağı direk dikmeye çalışırsanız yaprak ölecektir. En az 48 saat kuru ve gölge bir yerde beklemesi gereklidir. Bundan sonra yapacağınız dikim büyük olasılıkla başarılı bir çoğaltma olacaktır.

Toprak istekleri bakımından da aynılardır. Nemi hapsetmeyen bir karışım en doğru tercihtir. İçinde kum gibi geçirgen maddelerin bulunması fevkalade faydalı sonuçlar doğurmaktadır.

Yazları bir sefer besin takviyesi ihtiyaçları bulunup, bu da ortak gereksinimleri arasındadır.

Bunların dışında isimlerini öğrenmek isterseniz sukulent türleri adlı makalemize de göz atmanız mümkündür.

Sukulent nedir ve ne değildir konularında anlatmaya değer bilgiler temel olarak bu şekildedir.