Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Sukulent Bakımı

Sukulent bakımı hayli kolay olan bitkilerden biridir. Çok dayanıklı ve hayata tutunan bir türdür. Diğer varyasyonların aksine çoğu konuda azla tatmin olan bir yapıları vardır. Sürekli tekrarlanması gereken bakım faaliyetlerinde de oldukça nadir talepleri ile apayrı bir grup haline gelmişlerdir. Aslında bir insan sukulente bile bakmakta güçlük çekiyorsa hemen hemen hiçbir çiçeğe bakamayacaktır. Hakikaten de talepleri bu kadar az ve seyrek sıklıktı bir bitki topluluğu bulunmamaktadır.

Sukulent bakımı tüm bitkilerde de olduğu gibi koşulların en uygun hale getirilmesi işlemidir. Her tür için geçerli gereksinimler standarttır. Bunlar ısı, ışık su ve besin ihtiyaçlarıdır. Ancak miktarların düzgün ayarlanması sağlıklı ya da sağlıksızlığın yol ayrımıdır. Bu noktada doğrular ve yanlışlarıyla konuyu incelemek yararlı olacaktır.


Sukulent nasıl bakılır konusuna sıcaklık ayarı açısından, menşelerine bakarak da anlaşılacağı gibi sıcağı sevmektedir. +40 dereceye kadar gelişimin için problem oluşmamaktadır. Bundan sıcak iklimlerde ise ölmez fakat büyümesi yavaşlar. +10 derecenin altında ise yaşamaları mümkün değildir. 

Sulama için fazla istekli davranılmamalıdır. 3-4 haftada bir sadece toprağın içinin de biraz kurumaya başladığı zamanlarda su ilave edilmelidir. Aslında en büyük hata fazla sulamadır. Bu durum kökleri çürütmektedir.

Sanılanı aksine ise ev ortamı bu çiçeklere uygun olmamaktadır. Çünkü evlerimiz onlara göre nemli sayılabilecek mekânlardır. Evin içinde bakılmaları gerekliyse en doğru alan balkondur.  Balkon da bulunmuyorsa günde 1 saat bile olsa açık havaya çıkmaları olmazsa olmaz bir sağlık koşuludur.

Toprak bakımından da bitkilerin çoğuna göre sıra dışı istekleri bulunup, suyu tutmayan bir karışıma ihtiyaç duymaktalardır. Bu bakımdan mil ve toprak gibi içeriklerin karışması iyi sonuçlar ortaya koymaktadır.

Gübreleme için de çok az ve seyrek bir muamelenin doğru olduğu ifade edilebilir. Gübre verilecek mevsim ise yaz ayıdır. Çünkü kışın bitki dinlenme dönemindedir. Bu dönemde kullanamadığı gübrenin ise bitkiye zarar vermesi olasıdır.

Rüzgârlı alanlar da bu canlılar için sakıncalı olacaktır.

Yavaş büyümelerine karşın muhakkak bir gün saksı değişimine ihtiyaç duyacaklardır. Böylesi bir anda saksıyı değiştirince can suyu vermemek çok mühimdir. Bitkilerin genelinin aksine böyle bir durum söz konusudur. Can suyunun verilmesi 2-3 gün sonra olmalıdır.

Sukulent bakımı ile ilgili bilinmesi gereken daha az ehemmiyete sahip bilgiler bulunsa da yazımızda geçenler sağlıklı bir büyüme için hayli yeterlidir.