Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Sphagnum Yosunu

Sphagnum yosunu ağırlıklı olarak fanus içinde tasarımların ilgi çekmeye başlamasıyla hayatımızda yer edinmeye başlayan bir kavramdır. Ağırlıklı olarak neredeyse fosforlu diye ifade edilebilecek göz alıcı ışıl ışıl renkleriyle dikkatleri üzerine toplayan bu bitkilerle ilgili genel bilgilerden bahsetmek ve karıştırılan bazı kavramları aydınlatmak faydalı olacaktır.

Öncelikle sphagnum yosunu nedir sorusuna cevap arayarak konuya girmekte fayda vardır. Bu yosun türü ağırlıklı olarak dünyamızın kuzey yarımküresinde yaşamaktadır. Tespit edilmiş yaklaşık olarak 350 civarı alt türü bulunmaktadır. Orijinal rengi yeşil tonlarındadır. Dallarında bol miktarda su tutan adeta plastikten yapılmış gibi değişik gövde yapısına sahip bu tür esasında çok da estetik değildir. Canlı olarak satıldığı yer ise ülkemizde bulunmamaktadır. Bu ad altında satılan temel olarak iki ayrı ürün piyasalarda bulunmaktadır. Bunlardan ilki canlı yosunun kurutulmuş hali olmaktadır. Diğeri ise o çok cezbedici ürünler yani renkli sphagnum yosunu olmaktadır. Bu ürün grubu canlı haldeki yosunun bazen dıştan bazen de içine gaz ve solüsyon emdirilmesi gibi işlemler ile mumyalanmış ve boyanmış hali şeklinde ifade edilebilmektedir.


Ülkemizde çok geniş tüketicisi bulunan mumyalanmış bitki yelpazesinin belki de en gözde üyesi olan sphagnum yosunu üreticisi ülkemizde maalesef ki yoktur. Bu anlamda eğer ki bu malzemeye ihtiyaç duyuyorsanız sphagnum yosunu nerede bulunur diye boşuna zaman harcamayın çünkü sadece ithal olarak İskandinav ülkelerinden ve ağırlıklı olarak Norveç’ten gelmektedir. Teraryum ürün grubunun eksiksiz olarak yerli ve yabancı tüm oyuncularından ürün temin edip, hatta üretimini de yapan Teraryumal markası size ihtiyaçlarınızın ötesinde geniş bir de alternatifler kataloğu sunmaktadır. Bu anlamda alışveriş listenizi fazla çaba harcamadan buradan temin etmeniz de mümkündür.

Kafasında soru işareti kalanlar için şu mumyalama mevzusundan da bahsetmekte fayda bulunmaktadır. Bu işlem genel olarak özel bir solüsyon ile yapılmaktadır. Sıvı ya da gaz formunda bitkiye emdirilmektedir. Bu noktada kökün su yerine bu sıvı ile beslenmeyi, sıvının bitkiye belli aralıklarla püskürtülmesi ya da gaz formunda kapalı bir ortamda solunum yolu ile metabolizmaya karışması alternatifler arasındadır. Sonuç olarak su, besin ve güneş ışığına tekrar ihtiyaç duymayan canlı gibi görünen ama aslında cansız olan bu eşsiz ürünler elde edilmektedir.

Sphagnum yosunu tasarımcıların elinde giderek geniş kullanım alanları bulmaya devam etmektedir. Ümidimiz yerli üreticilerin artıp fiyatlarında da daha ucuzlaması yönündedir.