Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Renkli Taşlar

Renkli taşlar muhtelif kullanım alanları bulunan yapay ürünlerdir. Detaylı incelenmemesi durumunda sadece boyanmış çakıllar gibi düşünülen bu malzemeler gerek kullanım amacı gerekse imalat tekniği olarak oldukça geniş bir yelpaze göstermektedir. Bunun yanı sıra yerli ve yabancı menşeli ürünlerde pazarı ikiye bölmektedir. Tüm bu farklılıkları ile bu değersiz görülen ürünü incelememiz alım yaparken bize fayda sağlayacaktır.

Kullanım yeri itibarı ile çoğunlukla akvaryum, yapay bitki kavanozları, teraryum tasarımları ve hobi faaliyetleri gibi noktalarda kendine yer bulan renkli taşlar elbette ki her sektörde kendine has farklı özellikler ile talep görmektedir. Örnek vermek gerekirse akvaryumun içine attığınız bir nevi onlara gözünüz gibi baktığınız balıklarınızı emanet ettiğiniz taşlar sabah uyandığınızda tüm boyasını suya vermiş ise bu oldukça travmatik ve geri dönüşümsüz bir durum olacaktır. Bu gibi ayrıntılar taş deyip geçtiğimiz en ucuzunu almak en mantıklısıdır gibi bir yanılgıya düştüğümüz bu ürünün kalite ve fiyat durumlarını belirlemektedir.


Konumuz da olması hasebiyle daha derinlemesine irdelemeye çalışacağımız grup ise teraryum taşı olacaktır. Bu branşta hem drenaj hem de toprak üzerinde dekorasyon amacıyla taşlara ihtiyaç duyulmaktadır. Zevke göre doğadan toplanmış ham halde taşlar, renksiz diye tabir edilen kırık beyaz dolomit gibi taşlar ile makalemizin de konusu olan renkli grup arasından seçim yapılabilmektedir. Eğer bilmediğiniz bir markadan alacak ya da doğadan toplayacaksanız bulunduğu ortam itibari ile tuz ya da mantar enfeksiyonu bulaşmış bir taş tüm fanus içi ph’ı bozabilmekte ve bitkilerinizi hasta edebilmektedir. Hazır aldığınız paketli grupta da ucuz boyanın çözünüp tasarımı berbat bir hale getirmesi ya da toksik yani zehirli etki göstererek uzun vadede bile olsa bitkilerinizi öldürmesi olağandır. Fanus taşı olarak kullanılan grup bir de mat ve parlak olarak ikiye ayrılmaktadır. Mat olanlar daha az işleme tabi tutuldukları için daha ucuza mal edilip daha ucuza satılmaktadır. Oysaki bizim görmek istediğimiz ışıl ışıl parlayan vernikli diye tabir edilen taşlarla kaplı minik bahçelerdir. Tüm bu bağımsız kriterleri göz önüne alarak ucuz olanı değil doğru olanı satın almak sizin yararınıza olacaktır.

Her şeyi değerlendirdiğiniz zaman renkli taşlar konusunda en doğru seçimin teraryumal markalı ürünler olduğunu sizde fark edeceksinizdir.