Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Renkli Kum

Renkli kum çeşitli amaçlarla kullanılan yarı yapay bir malzemedir. İnceliklerine girilmesi durumunda sadece boyanmış dere kumu gibi düşünülen bu malzemeler kullanım amacı ve imalat tekniği açısından oldukça geniş bir çeşitlilik göstermektedir. Ayrıca yerli ve yabancı menşeli ürünlerde pazarda yer almaktadır. Tüm bunları göz önüne alarak bu kıymetsiz sayılan ürünü incelememiz alım yaparken bize faydalı olacaktır.

Kullanım maksadı açısından çoğunlukla akvaryum, teraryum imalatı ve hobi faaliyetleri gibi noktalarda kendine pazar bulan renkli kum elbette ki her alanda kendine has farklı özellikler ile talep edilmektedir. Örnekleyecek olur isek akvaryumun içinde kullandığınız baktığınız balıklarınızın yaşam alanına kattığınız kum taneleri sabah uyandığınızda boyasını vermiş ise bu oldukça üzücü ve geri dönüşümsüz bir vaziyet olacaktır. Bunun gibi detaylar kum deyip geçtiğimiz en ucuzunu almayı en doğru saymak gibi bir yanılgıya düştüğümüz bu malzemenin fiyat fayda durumlarını belirlemektedir.


Yazımızın da konusu olması nedeniyle iyice derinlemesine incelemeye çalışacağımız grup ise teraryum kumu olacaktır. Bu alanda drenaj ve toprak üzerinde dekoratif amaçlarla kuma ihtiyaç olmaktadır. Zevkinize göre doğadan toplamış olduğunuz ham haldeki kum yani deniz kumu ve makalemizin de konusu olan renkli grup arasından seçim yapılabilmektedir. Eğer ki bilmediğiniz bir mağazadan alacak ya da doğadan temin edecekseniz bulunduğu ortam itibari ile çok tuzlu ya da mantar enfeksiyonu ile kirlenmiş kum tüm fanus içi ortam sertliğini bozabilmekte ve bitkilerinizi hastalık konusu ile baş başa bırakabilmektedir. Ambalajlı aldığınız grupta da kalitesiz boyanın çözünüp objeleri berbat bir hale getirmesi ya da zehirli bir etki göstererek bitkilerinizi öldürmesi olasılıklar arasındadır. Fanus kumu olarak bilinen grup bir de parlak ve mat olarak ikiye ayrılmaktadır. Mat olanlar daha az işlem gördükleri için daha ucuza mal edilmekte ve daha ucuza rahatlıkla satılmaktadır. Oysaki bizim arzu ettiğimiz ışıldayan parlak diye tabir edilebilecek kumla kaplı minik bahçelerdir. Bütün bu farklı kriterleri göz önüne alarak ekonomik olanı değil lazım olanı satın almak size yarar sağlamış olacaktır.

Tüm detayları değerlendirdiğiniz zaman renkli kum hususunda en doğru alternatifin Teraryumal ürünleri olduğunu sizde rahatlıkla algılayacaksınızdır.