Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Ponza Taşı

Ponza taşı konusunu anlatmaya adından başlamakta fayda vardır. Halk arasında pomza taşı diye bir kullanım da bulunmakta olup bu yanlıştır. Kelimenin doğru yazılışı makalenin başlığındaki gibidir. İlk kullanımının Antik Yunana kadar dayandığı söylenen bu malzeme görüntüsü itibariyle her ne kadar taşa benzese de gerçekte taş da olmayıp hafif bir camdır. Pomza nedir sorusunun aslında tam karşılığı içeriğinde yaklaşık olarak %75 civarında silis ihtiva eden bir cam şeklinde olmalıdır.

Modern dünya için ilk kullanımı 18. Yüzyılda Amerika’da inşaat sektöründe olmuş, ülkemizde ise bilinen ilk üretim 1988 yılında gerçekleştirilmiştir. Kullanım alanlarına girmeden önce yapısından bahsetmek faydalı olacaktır. Volkanik püskürme faaliyeti sonucu ortaya çıkan pomza içinde birikmiş gazların aniden açığa çıkması sonucu bildiğimiz gözenekli şeklini almaktadır. Bu delikli yapı sebebiyle oldukça da hafiftir. Isı ve ses geçirgenliği oldukça düşüktür. Bu nedenle muhtelif yalıtım ihtiyaçlarının çözümü noktasında kendine yer bulmaktadır. Ayrıca tarım alanında da oldukça yüksek miktarda talep görmektedir. Bitkilerin genelde karşılamakta güçlük çektiğimiz bir ihtiyacı da malum olduğu gibi havadır. Toprağın havalanması ve kesekliliğin engellenmesi noktasında ponza taşı oldukça faydalıdır.

Temel olarak iki ayrı türü bulunmaktadır. Bunlar; kırık beyaz renkli olan türü ve koyu kahverengi olan türüdür. Beyazımtırak renkli olan biraz daha asidik olup ağırlık olarak da diğerine göre hafiftir. Ayrıca yeryüzünde en çok bulunabilen de bu türdür. Diğeri ise beyaza göre koyu renkli, daha ağır ve daha baziktir. Sertlik açısından birbirine göre durumları asidik ve bazik şeklinde ifade ediliyor olsa da genel skalaya göre nötre yakın seviyededir. Bu anlamda ziraii kullanım açısından bire problem yaratmazlar.


Ponza taşı nerede satılır sorusuna da toptan kamyon bazlı cevap verebilen firmamız aynı zamanda teraryum ponza taşı konusunda uzmandır. Büyüklük, ph, tozluluk gibi kriterlerin teraryum içinde karşılığının ne olması gerektiğini iyi bilen firmamız Teraryumal markalı ürünlerinde madenlerden bu verilerin yönlendirmesinde kendi adına dolum yaptırmaktadır.

Ponza taşı gerek verimliliğe faydası gerek ekonomik bir seçenek oluşu sebebiyle ilgililerin çokça tercih ettiği bir üründür. Muadili keşfedilinceye kadar da öyle kalacağı düşünülüyor.