Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Perlit Nedir?

Perlit nedir sorusunu yanıtlamaya perliti görünce strafor köpük sanan insanlara bile anlatabilecek kadar temelden başlamak faydalı olacaktır. Küçük birer inci tanesi gibi görünen perlit adını tam da buradan alı ‘perle’ yani inci kelimesinden türemiş bir isimdir. Yüzde 70-75 gibi oranlardan silisyum içermesi sebebiyle bir cam türüdür demek gayet yerinde olacaktır. Doğal bir maden olsa da kullandığımız form çoğunlukla işlemden geçirilmiş olmaktadır. Perlit madeni yüksek sıcaklık altında ısıtılarak genleştirilip patlatılmakta ve tanıdığımız taneli görüntü ortaya çıkmaktadır.

İçeriğine karışan bazı elementler nedeniyle doğada beyaz ile siyah arası muhtelif renklerde bulunabilmektedir. Fakat en sık rastlananı beyaz ile kırık beyaz arası olan tonlarıdır. Sertlik olarak nötre yakın olduğundan kullanım yerleri de geniştir. Ayrıca biyolojik olarak mantar gibi zararlıların da üzerine tutunma ihtimali yok denecek kadar azdır. Isı ve ses geçirgenliği de oldukça düşüktür.

İyi güzel de perlit ne işe yarar dediğinizi duyar gibiyim. Hemen bu konudan da bahsedecek olursak; bünyesinde bol miktarda hava boşluğu bulundurması ve hafif olması gibi nedenler ile çok değişik kullanım alanları olan bir maddedir.

1-Boşluklu oluşunun da etkisiyle iyi bir ısı yalıtım malzemesidir. İnşaatlarda yalıtım amaçlı kullanımı mevcuttur.

2-Yüksek desibelli sesleri yalıtabilme özelliği sayesinde stüdyo gibi alanlarda sıvaya karıştırılarak kullanımı faydalıdır.

3-Çilek yetiştiriciliğinde meyvenin toprağa değerek çürümesini engellediği için çilek yetiştiricileri için vazgeçilmezdir.

4-Toprakta karıştırılarak kullanıldığında ciddi hava sirkülasyonu ve doğru bir nem dengesi sağladığı için ziraatta kullanımı yaygındır. Hatta en büyük pazarı da bu alandır.

5-Teraryumlarda teraryum perliti olarak kullanılarak nem dengesi, drenaj ve estetik faydalar sağlamaktadır.


Perlit nedir konusunda verdiğimiz bu bilgilerin ardından sektörümüzle daha ilgi olan tarımsal perlit kullanımından biraz daha bahsetmek yararlı olacaktır.

Bilindiği üzere bitkilerin temel ihtiyaçları güneş, besin, hava ve sudur. Bunların içinden ayarlanması en zor olan su dengesidir. Zira bitkiler makine olmayıp canlılardır. Her gün aynı miktarda suya ihtiyaç duymamaktadırlar. Isının arttığı durumlarda yapraklardan buharlaşma artmakta ve su ihtiyacı da buna paralel artmakta, daha soğuk zamanlarda da bu durum tersine dönmektedir. Öte yandan güneş ışığının geliş açısındaki mevsimsel değişiklikler de bu durumu etkilemektedir. Bir de her geçen gün büyüyen bitkinin aynı biz insanların bebekken farklı yetişkinken farklı su tüketmemiz gibi değişken bir su ihtiyacı bulunur. Ortam kapalı ise ortamdaki bağımsız atmosferin nem farklılığı da bir etkendir. Sözün özü insan eliyle bu miktarın ayarlanması hiç mümkün değildir. Fazla suyu bünyesine çeken kurak dönemlerde salan bir kurtarıcıya ihtiyaç olduğu anda karşımıza çıkan bu madde sigorta gibidir. Muhakkak kullanılması gereklidir. Hava tutması da kök sağlığı için ayrıca çok faydalıdır.

Sözün özü perlit nedir kısaca anlatmaya çalıştığımız bu yazımı dileriz faydalı olmuştur.