Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Kütük Teraryum

Kütük teraryum sıradan olmayı sevmeyen farklı insanlar için geliştirilmiş bir modeldir. Tasarımın kurulacağı kapta cam yerine kütük seçilmesi ile hayat bulan sıra dışı bir kombindir. Bildiğimiz natürel ağaç tomruklarının işlenmesi neticesinde imal edilen bu kapların içine bitki ve obje gibi unsurların ilavesi ile üretilmektedir. İşin aslı ortaya çıkan tasarım oldukça özgün olsa da bunlara teraryum yerine çiçek aranjmanı demek daha mantıklı olacaktır. Çünkü tam ya da yarı kapalı olmayan bir temele dayanmaktadırlar. Bunların üzerinde klasikleşmiş teraryum malzemeleri kullanıldığı için bu adı almışlardır. Tabi ki genel kabullenilmiş isimler doğru olmasalar bile aradığımızı bulmak konusunda etkili oldukları için sizin de bu adı kullanmanız da herhangi bir sakınca yoktur.

Bir genel kavram olarak bakıldığında aslında normal kütük dışında ahşaptan mamul kaplar için de kullanılan genel geçer bir terimdir. Hal böyle olsa da daha ziyada kare ya da dikdörtgen ürünler içine kaktüs ve sukulent tarzında bitkilerin kullanımı ile hazırlanan ürünlere doğrusu ahşap teraryum denmektedir. Cam ya da pleksi gibi ürün gruplarından oldukça farklı bir alternatif olduğu için kendine has özel bir hayran kitlesi de bulunmaktadır. Bunların dışında ahşap şarap fıçısı benzeri sıra dışı mamuller ile de yapılan örneklerine rastlanabilmektedir. Özellikle metal ayaklı kesik fıçı tarzındaki seçenekler hayli revaçtadır.

Kütük teraryum konusunda ülkemiz mevcut yoğun talebi karşılamaya büyük oranda yetmektedir. Tesislerde yoğun tomruk üretimine bağlı ürün gamı oldukça bol seçenek içermekte ve ülke içi imkânlar buna fazlasıyla yeterli olmaktadır. Tasarımın şekline göre bazı ithal objelere ihtiyaç duyulsa bile yelpazenin neredeyse yarıya yakını milli imkânlar neticesinde karşılanabilmektedir.

En yaygın rastlayabileceğimiz kütükler içi oyulmuş saksı benzeri olanlardır. Bunlar ekseri olarak tek sayıda oyuklardan oluşmaktadır. Tekli ve üçlü olanlar ise daha çok tercih konusu olmaktadır ve altları zeminde düz durabilmesi için yatay olarak kesiktir. Son bir çeşidi de üzeri düz imal edilip bitkiden çok figürler ile tasarım yapmaya yönelik olanlardır.

Kütük teraryum rakiplerinden sıyrılıp gönüllerde farklı bir yer tutmuş ayrıcalıklı bir üründür.