Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Kavanozda Teraryum

Kavanozda teraryum günümüzde sıkça göremediğimiz bir yapı olsa da bu akımın atasıdır. Evveliyatı Wardian deneylerine dayanmakta ve kavanozun içinde eğrelti türü bazı bitkilerin yetişmesiyle keşfedilmiştir. Ardından zaman içinde değişikliklere uğramış ve günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur. Yani aslında bu ürünü imal etmeye çalışan bir insan elma armut gibi camlar yerine tamamen kapalı teraryum kavanozu kullanmalıdır. Tabi estetik faktörlerin de işin içine girdiği günümüz örnekleri ile mukayese edilince daha güzel değillerdir. Bu sebeple de fazla tercih edilmemektedir.

İşin gerçeği bu işi için neden kavanoz kullanıldığını anlamak, tüm sistemi anlamaya da eşdeğerdir. Olayın ilk çıkış örneği de olan kavanozda teraryum kapalı bir su döngüsü sistemidir. Yani hacmin içine bir sefer eklenen su ısı marifetiyle sürekli dönmektedir. Topraktan buhar olup havaya karışan, ardından cam yüzeyinde yoğunlaşıp tekrar aşağı damlayan su doğal yaşamı birebir taklit etmektedir. Bu sebeple de canlılar için mükemmel bir yaşam ortamı oluşmaktadır.

Terrarium kavanozu konusuna gelecek olursak, aslında belli bir teknik yapıları yoktur. Dolayısıyla istenen her ürün bu amaçla kullanılabilmektedir. Önemli olan saydam olması ve içinde kullanılacak türlere göre kapağının kapalı ya da açık olmasıdır. Zaten bu maceranın ilk başlaması İngiltere’de eski bir teneke kapaklı konserve kavanozunda olmuştur. Elbette günümüzde estetik kaygılarla insanların şık objeler seçmesi de doğaldır. Fakat gerekli mi diye soracak olursanız, gerekli değildir. Hatta sizin de ilk denemenizi para harcamadan eski bir camda yapmanız mümkündür. Bu sayede biyolojik açıdan konuyu daha iyi kavrayabileceksinizdir. Bu deneme mahiyetindeki girişimin ardından daha iyi planlayarak paranızı da çöpe atmadan verimli işler çıkarmanız kaçınılmazdır.

Yapmak istediğiniz çalışmada öncelik olarak kullanacağınız bitki türlerinin seçilmesi gereklidir. Tropikal iklim bitkileri dışardan hava takviyesi almayan yapılar için daha uygunken kaktüs gibi türler açık camlarda tercih edilmelidir. Tür ve kap uyumunu sağladıktan sonrası için imalat genel kuralları geçerlidir. Farklı bir tekniği bulunmamaktadır.

Özet olarak kavanozda teraryum kavramı bu işin doğmasına da vesile olmuş bir yapı olduğundan bu konuya eğilme niyetindeki kişiler için de iyi bir başlangıç olacaktır.