Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Kaktüs Bakımı

Kaktüs bakımı en kolay olan bitkidir. Oldukça dayanıklı ve kolay pes etmeyen bir canlıdır. Diğer türlerin aksine birçok konuda tatminkâr oldukları söylenebilmektedir. Mükerrer olarak tekrarlanması gereken işlemlerde de oldukça seyrek talepleri bunları apayrı bir grup haline getirmiştir. İşin aslı bir birey kaktüse bile bakamıyorsa hiçbir bitkiyi besleyemeyecektir. Çünkü hakikaten de daha kolay bakılan bir güruh yoktur.

Kaktüs bakımı diğer tüm bitkilerde de olduğu gibi kimyasal ve fiziksel koşulların optimize edilmesi işlemidir. Temel gereksinimler her zaman standart olarak ısı, ışık su ve besindir. Fakat miktarların düzgün ayarlanması yaşam ve ölüm arasındaki ince çizgidir. Şimdi tek tek gereksinimleri incelememiz faydalı olacaktır.

Kaktüs nasıl bakılır konusuna sıcaklık yönünden bakıldığında, doğal yaşam alanından da anlaşılacağı üzere sıcağı sevmektedir. +40 dereceye kadar gelişimin aynı hızda sürdürmektedir. Daha sıcak koşullarda ise ölmez fakat büyümesi durur. +10 derecenin altı ise ölüm kaktüsler için ölüm anlamına gelmektedir.


Sulama konusunda aceleci olunmamalıdır. 3-4 haftada bir toprağın sırf yüzeyi değil içi de biraz kurumaya başladığında su ilave edilmelidir. Hatta en büyük hata fazla sulamadan kaynaklı kök çürümesidir.

Hava nemi bakımından ise ev ortamı bu çiçeklere uygun değildir. Çünkü nemli iklim sevmeyen bir topluluktur. Evin içinde bakılmaları gerekliyse en doğru yer balkon olacaktır. Balkon imkânı da yoksa günde 1 saat olsun açık havaya çıkmaları gerekmektedir.

Toprak ihtiyaçları ise diğer bitkilerden farklı olup, süzek yani suyu tutmayan bir karışıma ihtiyaç duymaktalardır. Bu anlamda mil ve toprak gibi içeriklerin karışması iyi sonuç verebilecektir.

Gübreleme açısından da çok az ve seyrek bir işlem uygundur. Doğru mevsim ise yaz ayıdır. Çünkü kışın bitki dinlenme dönemine girmektedir. Kullanamadığı gübrenin ise bitkiye zarar verme olasılığı bulunmaktadır.

Hava akımı olan rüzgârlı alanlar da bu canlılar için çok doğru bir tercih değildir.

Oldukça yavaş büyümelerine karşın muhakkak bir gün saksıları dar gelecektir. Bu gibi bir anda saksıyı değiştirince can suyu vermemek çok önemlidir. Pek çok bitkinin aksine böyle bir özel durum söz konusudur. İlk sulaması 2-3 gün sonra yapılmalıdır.

Kaktüs bakımı hakkında bilinmesi gereken daha arka plan bilgiler bulunsa da yazımızda geçenler sağlıklı bir gelişim için yeterli olacaktır.