Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Hobi Dünyası

Hobi dünyası terimi yıllar içinde artan talep doğrultusunda gelişen tekniklerin ve malzemelerin kendi küçük dünyasını oluşturmasıyla doğmuştur. Hakikaten de bir dünya halini almıştır. Her ne kadar tarih boyunca insanlar kendilerini mutlu hissettirecek çeşitli işlerle uğraşmış olsalar da bu büyük gelişim dönemi 20. Yy olarak söylenebilecektir.

İşin aslı bu olaylar sanayi devrimine kadar dayanmaktadır. İnsanların makinelerden uzak ve aslında mutlu olan yaşantılarında hobi işlerine çık zaman ayırdıkları düşünülemeyecektir. Zira insanların kendi işlerinin çoğunu el emeği ile karşıladığı dönemlerde vakitleri de neredeyse hiç olmamaktaydı. Sonraları makinelerin işin içine girmesi ve artan boş vakitler değişime giden yoldaki önemli bir mihenk taşı olmuştur.

Diğer bir nokta da gelir miktarı ve dağılımındaki değişimlerdir. Sanayileşme öncesi genellikle tarım ve hayvancılık gibi işlerle uğraşan insanların gelirlerinin az ve düzensiz olduğu görülmektedir. Sonraki dönemde ise en az maaş alan kişiler bile düzenli bir gelir elde ettiği için daha uzun ekonomik planlar yapabilmiştir. Eskiden para ayırmadıkları birçok işe para ayırabilme refahına kavuşmuşlardır.

Çok daha öncesine inildiğinde de göçeme yaşam tarzı, açlık, savaşlar gibi birçok dertle boğuşmak zorunda kalan insanoğlunun yaşamak dışında bir meşgale arayışının olamayacağı tartışmasız bir gerçektir.

Tüm bu geçen süreç ve yaşanan değişimler neticesinde, daha istikrarlı hayat, düzenli gelir artan boş vakitler gibi unsurlar hobi dünyası kavramını ortaya çıkarmıştır.

Başlarda adına hobi denmeyen uğraşlar insanların boş zaman meşgalesi olmuştur. Bu macera; dikiş nakış, okçuluk, avcılık, trekking, balıkçılık, atıcılık gibi temeli çok önceye dayanan ve aşinalık oranı yüksek işler ile başlamıştır. Her şeyi çabuk tüketmeyi seven insanoğlunun zamanla artan talep ve farklılık ihtiyaçları girişimcilere ışık tutmuştur. Bireylerin hoşuna gidebilecek ve önceden görmedikleri objeler, malzemeler ve teknikler barındıran uğraşılar keşfetme yoluna gidilmiştir.

Öte yandan toplumların çoğu keyfine yönelik yaptığı harcamalara pek acımamaktadır. Bu durum da hobi konularının ticaretini kar marjı olarak iyi bir konuma getirmiştir. Zamanla artan talep ve yeni girişimcilerin piyasaya girmesi olayları iyice kızıştırmıştır. Bu tablo elbette ki tüketicilerin lehine olmuştur. Çeşitlilik artmış, fiyatlar ucuzlamış ve bulunabilirlik yükselmiştir.

Gelinen noktada, hobi dünyası hayli gelişmiş ve serpilmiş durumda olmasının yanında geleceği de oldukça parlaktır.