Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Hobi Çeşitleri

Hobi çeşitleri eski yıllara nazaran sayıca hayli artış göstermiştir. İçerik olarak da değişimi göz ardı edilemeyecek bir olgu hatta bir sektördür. Günlük meşgaleler içinde bunalan insanları kendine yarım saat de olsa mutluluk katabilecek fikirler heyecanlandırmıştır. Çoğu birey bu işe harcadığı parayı da önemsememektedir. Hal böyle olunca da sermaye şirketleri bu konuya sektör olarak bakmaya başlamıştır.

Gerçek anlamda sanayi devrimi sonrası artan iş yoğunluğu, işinden aşırı bunalan insanlar doğurduğu için hobi çeşitleri de bir sektör olarak gelişimini bu tarih sonrasında hızla arttırmıştır. Aslında biraz da makinelerin kattığı değişimler bunda etkili olmuştur. Hobi kavramı şirketlerin konuya para kazanma aracı olarak bakmaya başlamalarından önce daha sıradan bir yapıdadır. Yoğun sanayileşmeden önce insanlar iş olarak yapmak zorunda oldukları birçok şeyi makinelere yaptırmaya başladıkları için, önceden adı iş olan şeyler hobi olmaya başlamıştır. Söz gelimi örgü yapmak bu konuya bir örnektir. Bugünkü kadar olmasa bile gelişen tekstil sektörü ucuz ve hatasız kazaklar üretmeye başlamadan önce kazak örmek bir işti. Bu mecburiyetin ortadan kalkması ile örgü yapmak bir işten bir hobiye dönmüştür. Hobilerin ataları diyebileceğimiz birçok konu bu şekilde ihtiyaç olarak yapılan işlerin zevk amacı güderek yapılmaya dönmesiyle doğmuştur.

Elbette sanayi ile artan iş yükü ve para kazanmak isteyen şirketler hobi edinmek kavramını iyice empoze etmeye başlamaları ile beraber gerçekte bir işe yaramayan, sadece zevk veren aktiviteler hayatımıza girmeye başlamıştır. Sportif faaliyetler haricinde kalan bu yeni hobiler insan hayatına mutlu zamanlar katmak harici bir misyonu olmayan işlerdir. Dart oynamak gibi bittiğinde geriye hiçbir ürün bırakmayan sadece mutlu zaman geçirmemize vesile olan aktiviteler buna bir örnektir. Teraryum yapımı gibi tamamlandığında ortaya bir iş çıkan fakat olmaması durumunda da hayatımızda eksikliği anlaşılmayacak faaliyetler de diğer bir örnektir.

Özetlemek gerekirse ortaya somut bir ürün çıksa da çıkmasa da yapmak zorunda olmadığımız, sadece mutlu olmak amacı güdülerek yapılan, birçoğu para kazanma amacı ile ortaya çıkmış bu aktiviteler yeni kuşak hobi çeşitleri olarak adlandırılmaktadır.