Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Cüruf

Cüruf aslında ponza taşının bir çeşididir. İki ayrı türü bulunan madenin koyu renk olanının adıdır. İlk kullanımının eski çağlara kadar dayandığı varsayımları bulunan bu maden taşa benzeyen bir görünüm verse de aslında taş olmayıp bir cam türüdür. İçeriğinde yaklaşık olarak yüzde 70 civarında silisyum ihtiva eden bir volkanik bir maddedir.

Bilinen ilk ponza üretimi Amerika’da inşaat alanında kullanılmak üzere yapılmış fakat burada kırık beyaz tonlarda olan tür tercih edilmiştir. Ülkemizde de üretimi 1988 yılında ilk olarak yapılmıştır. Oldukça yaygın kullanım mecralarından bahsetmeden evvel oluşumundan bahsetmekte fayda vardır. Magma faaliyeti sonucu yeryüzüne ulaşan ponza içinde bir takım gaz formundaki moleküllerin açığa çıkması neticesinde gözenekli ve az yoğunluklu halini almaktadır. Gözenekli bu yapı nedeniyle oldukça da yoğunluğu düşük yani hafiftir. Isı ve ses geçirgenliği çok az olan bir maddedir. Bu sebepten ötürü çeşitli yalıtım amaçlı malzemelerin imalatında da kendine yer bulmaktadır. Bunun yanı sıra tarım sektöründe hayli talep görmektedir. Bitkilerin doğru seviyede sağlanması oldukça problemli bir ihtiyacı da bilindiği üzere hava ihtiyacı ve hava sirkülasyonudur. Toprağın hava geçirgenliğinin artması konusunda da cüruf oldukça fayda sağlayan bir madendir.


Temel olarak iki ayrı türü olduğundan daha önce de bahsetmiş olduğumuz bu malzemenin kırık beyaz renkli olan türü ve koyu kahverengi olan türü vardır. Kırık beyaz renkli olan biraz daha asidik olup ağırlık olarak da diğerine göre hafiftir. Ayrıca yeryüzünde en çok bulunabilen de bu çeşittir. Diğeri ise beyaza göre koyu renkli olup ağır ve bazik yapıdadır. Bu varyasyona tüf de denilmektedir. Sertlik yönünden birbirine göre durumları her ne kadar asidik ve bazik şeklinde anlatılıyor olsa da genel standartlara göre nötr seviyesi civarındadır. Bu açıdan ziraat faaliyetlerinde problemsiz bir şekilde rahatça kullanılabilmektedir.

Markamız teraryum alanında profesyonelleştiği için teraryum cüruf taşı konusunda da uzmandır. Boyut, sertlik, tozluluk gibi kriterlerin teraryumlarda optimum verim verebilecek yanıtlarını uzman gözüyle değerlendirerek oluşturduğu Teraryumal markalı ürünlerinde madenlerden kendi adına dolum yaptırmaktadır.

Cüruf verimliliğe faydası ve ekonomik oluşu sebebiyle ilgililerin çokça kullandığı bir üründür. Alternatifi keşfedilinceye kadar da yeri sarsılamayacak gibi görünmektedir.