Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Armut Fanus

Armut fanus popülarite açısından alanında ikinci sırada olup, elma tipinin hemen arkasından gelmektedir. Estetik güzelliği, ciddi hayran kitlesi bulunması ve birçok mağazada rahat bulunabilmesi nedenleriyle pazarının en ciddi oyuncularından biri konumundadır. Satış noktalarında plastik gibi farklı hammaddelerden mamul ürünler de bulunmakla beraber parlaklık ve genel kabul gibi nedenlerden dolayı ağırlık camdan yanadır.

Satışa sunulan 3 boyu vardır. Bunlar küçük, orta ve büyük şeklinde ifade edilirler. Her imalatçının ürettiği ebatlar farklılık göstermektedir. Bu sebeple ürün alınacağı zaman ölçüsünü kontrol ederek almakta yarar vardır. Ayrıca bunların dışında mini boy olarak nadiren de olsa alıcı bulabilen gerçek armuttan biraz daha büyük ölçüde üretilmiş olan bir ebat daha vardır. Bunu üreten bazı firmaların bahsi geçen ürünü mini boy saymalarının yanında bazıları da aynı küçük boy kabul ederek s, m, l, xl ebatlarıyla lanse etmektedir. Bu nedenle en sağlıklısı armut fanus alınacağı zaman adına değil ürün ölçülerine bakmak olacaktır.

Değinmeden geçmemekte fayda vardır ki; ürüne talip alıcıların en sık şikâyetten ettiği konulardan biri de fanus yüzeylerinde görülen çatlak, su damlasına benzeyen damlacık, hafif ölçüde sararma gibi durumlardır. İmalat tekniği açısından şişeler vazolar gibi hazır kalıplar vasıtasıyla üretilmedikleri için imalatçı firma ne kalite de üretim yaparsa yapsın çıkan ürün üzerinde karşılaşılabilen bu gibi durumlar normaldir. Çünkü bu ürünler şişirme denilen bir yöntemle ve el işçiliği ile üretilmektedir. Örneğin armutlardan biri hafif şişkinken bir diğeri daha sıska olabilmektedir. Gözü kötü gelmeyecek ölçülerde bu gibi durumlar tabiat itibariyle normaldir. Bu ürünler hatalı üretilmemiştir. Bu durum malzemenin imalat şeklinin doğal bir sonucudur.

Önceki yıllarda nerdeyse hepsi yurt dışından gelen teraryum malzemeleri zaman içinde yerli imalata yönelmeye başlamış durumdadır. Günümüzde de ithal ürünler bulunmakta olup özellikle camdan mamül ürünlerin gerek ülkemizde bolca bulunan silis yatakları gerekse cam madeni işleme fabrikalarının sayısı ve kapasitesi neticesinde tamamen yerli üretime dönmüş durumdadır. Hacimsel büyüklükten kaynaklı nakliye ve gümrük gideri gibi kalemler ile yerli ürünler çok rahat rekabet edebilir pozisyondadır. Bu manada cam armut fanus fiyatları dünya geneline göre gayet ekonomik durumdadır. Ülkemizdeki bazı müteşebbislerin bu pazarda ihracat yapmaya başladıkları durumun geldiği noktayı gözler önüne sermektedir.

Armut fanus alternatif tüm çeşitler içinde hatırı sayılır bir konumdadır. Geçen zamanla beraber geliştirilip farklı özellikler kazanacağı da düşünülmektedir.