Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Aktif Karbon

Aktif karbon diğer çok bilinen adıyla aktif kömür 19. yüzyılın başından itibaren hayatımıza girmiştir. Oldukça fazla ve farklı kullanım alanları olsa da genel ve en geçerli kullanımı çeşitli maddelerin absorbe edilmesi yani tutularak bir yerden ayrıştırılması işlemidir.

Görsellik ve yapım tekniği açısından inceleyecek olursak; en yoğun olarak filtrelerin içerisinde kullanılan bu maddenin kömür ile karıştırılması görsel benzerlik itibarı ile mümkün olsa da ayrıştıkları nokta ürünün kullanım alanında işe yarayıp yaramamasını etkileyecek kadar hassastır. Bu madde yaygın bilinen karbon kaynaklarından kömür gibi birçok kaynaktan elde edilen saf karbonun kimyasal işlemler ile aktif hale getirilmesi sonucu elde edilen bir üründür. Temel mantık itibariyle mikro ölçekli bir bulaşık teline benzetebileceğimiz bu malzeme ne kadar kaliteli ise o denli çok gözenek içerdiğinden o derece çok maddeyi absorbe edebilecek bir hale gelecek ve faydalı olacaktır. Özetlemek gerekirse aktif karbon nedir sorusunun en yalın cevabı işlenmiş karbon olacaktır.


Teknik özelliklerine bakacak olursak; filtreleme açısından arzu edilen minimum ölçü 1000 m2/g seviyesindedir. İnanması zor gibi gelse de 1 gram ürünün 1000 m2 iç yüzey bulundurması ideal bir filtreleme için gereklidir ve maalesef piyasada bulunan her ürün için de bu rakam geçerli değildir. Piyasa ortalaması 400-1600 m2/g arasında değişmektedir.

Bazı durumlarda sudaki maddelerin ayrıştırılması için kullanılan bu malzeme bazen de koku moleküllerinin hapsedilesi için kullanılabilmektedir. Bu noktada piyasadaki aktif karbon sunum şekilleri ve kullanım alanlarından bahsetmek doğru olacaktır.

1- Toz halde

2- Pellet halde

3- Granül halde

Toz formundaki ürün genelde su arıtma gibi filtrasyon işlemlerinde kullanılırken, diğer formlar genel olarak koku tutucu olarak işlev görürler. Birbiri yerine de kullanılabilen bu varyasyonların en doğrusunu ihtiyacınıza yönelik olarak satıcıların elindeki çeşitlerden seçmeniz mümkündür. Aktif karbon nerede satılır diyenler için adresler filtre malzemesi satan mağazalar ardından bazı yapı marketler ve internet mağazalarıdır. Kullanım yerinize göre akvaryum filtrelemesi için akvaryumculara eğer ki aradığınız teraryum kömürü ise teraryumal.com’a bakmanız mümkündür.

Belirtmekte fayda var ki teraryumların içinde bu maddeyi nem ve organik maddelerin karışımından zamanla ortaya çıkan kötü kokunun yok edilmesi amacıyla kullanmaktayız, filtrasyon gibi bir maksadımız bulunmamaktadır. Teraryumlar için en doğru terrarium kömür seçeneği de granül formda olandır. Granül teraryum kömürü Teraryumal markalı olarak sitemizde de satılmaktadır.

Aktif karbon yerine zaman içinde farklı filtre malzemeleri geliştirilmiş olsa da gerek alışılmışlık gerekse ekonomi bakımından ciddi bir rakibi bulunmamaktadır.