Bu web sitesi satılıktır. İletişim için : info@teraryumal.com - 0532 467 17 82
Ağaç Kabuğu

Ağaç kabuğu ormanların oldukça bol olduğu ülkemizde ihraç edilebilecek kadar fazla üretilmekte olan doğal bir yan üründür. Esas itibariyle kesilmiş tomrukların eskiden kullanılmayan fakat sonradan kıymeti anlaşılan kabuklarıdır. Tomruklar ormanda kesildikten sonra işlenip kereste haline getirilmeden önce yapılan ilk işlem kabuk soymadır. Ağaç entegre tesislerinin önceleri çöp gözüyle baktıkları bu yan ürün zaman içinde ormanların da azalmasının etkisiyle kullanılabilir mi diye araştırmalara girilmiştir. İşte bu araştırmaların meyvesi olarak çok farklı maksatlarla işlevli hale getirilebileceği anlaşılmıştır.

Ham kabuklar farklı işlemlere tabi tutulmak suretiyle farklı ebatlar ve nitelikler kazanarak piyasaya sürülmektedir. Tamamen toz kadar inceltilen malzeme evimizdeki parkelerden tutunda mobilyalara kadar birçok ahşap ürünün içindeki dolgu maddesine karıştırılmaktadır. Daha büyük ebatlı olanlar ise boyutuna göre sınıflandırılarak ve bazen de parlatılarak satılmaktadır.


Bu büyük ağaç kabuğu yongaları ilginçtir ki ilk piyasaya sürüldükleri zaman fazla talep görmemiş ve üreticileri bu maddenin ne gibi kimyasal ve biyolojik faydalar sağlayabilecekleri için ARGE faaliyetleri yapmışlardır. Bu çalışmaların karşımıza çıkardığı en faydalı bilgilerden biri bu kabukların bitkilerin çoğuna zarar vermeyecek seviyede, yabani otları ise öldürecek miktarda asidik olduklarıdır. Kullanım miktarı da biraz artırıldığı zaman zemindeki yabanıl otların hem ışığını kesmek hem de fiziksel baskı uygulamak faktörleriyle üremesinin önüne geçmektedir. Tüm bunların yanı sıra buharlaşmayı azaltarak topraktaki nemin korunmasına da katkı sağlamaktadır. Genellikle çam ağacının daha estetik sonuçlar vermesi sebebiyle piyasada çam kabuğu olarak da bilinen bu malzeme; nemi tutmasının doğal bir sonucu olarak ciddi su tasarrufu da ettirdiğinden aynı zamanda iyi bir malç malzemesidir. Kullanımına bağlı olarak değişiklik gösterse de azalan su sarfiyatının getirdiği ekonomik fayda sayesinde ortalama olarak 5-6 yılda kendini amorti etmektedir.

Dekoratif maksatlı kullanımları da bulunan bu ürün teraryumlarda ve saksı diplerinde oldukça estetik sonuçlar vermektedir. Hatta teraryumlarda natürel doğa kesitleri ağaçlık ve çalılık gibi alanların tasarlanmasında da kullanılabilmektedir.

Ağaç kabuğu kullanımın daha da artması hem bireysel hem de ülke ölçüsünde ekonomik fayda sağlayacak ve peyzaja kuvvetli bir görsel damga vuracaktır.